Om Aalborg Svømmeklub
Undervisning
Konkurrence
Vandpolo
Dykker
A.S.V.
AS shop
Aalborg Svømmeklub
   
Sitemap Print
 

AS Elite

 
 

AS Elite er for klubbens hurtigste svømmere.

Aalborg Svømmeklubs AS Elite kæmper med om medaljerne til de Danske mesterskaber på seniorniveau.

Svømmerne på AS Elite og har mulighed for at træne 10 gange om ugen plus styrketræning. Der er individuelle aftaler omkring træningsmængden på holdet.

Holdet træner hver uge fem pas på langbane og fem pas på kortbane og der er altid to trænere på kanten.

De økonomiske forhold for svømmerne på holdet er yderst attraktive, med en lav egenbetaling til stævner & træningslejr. Du kan se klubbens bonusordning (Top Svøm)  på hjemmesiden.

For at svømme på AS Elite (se kravtider her) skal man være villig til at overholde de krav trænerne stiller omkring træningen og sportsligt niveau.

Du kan herunder se træningstiderne og en kort profil af trænerne, lederne og de aktive.


Træningstider:
Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag Lørdag

Svømning
5.45-7.30


Østre Alle

Svømning
5.45-7.30
(7.30-9.00)

Svømmeland

FRI

Svømning
5.45-7.30
(7.30-9.00)

Svømmeland

FRI Dryland
8.00-9.00
Svømning
9.00-11.00

Svømmeland

Svømning
16.00-18.00
Dryland
18.00-18.45

Svømmeland

Svømning
16.15-18.00
Styrke
18.00-19.30

Svømmeland

Svømning
16.00-18.00
Dryland
18.00-18.45

Svømmeland

Styrke
16.15-18.00
Svømning
18.00-19.30

Svømmeland

Dryland
15.30-16.00
Svømning
16.00-18.00

Svømmeland

FRI


Cheftræner:

Ass.træner:

  • Katarina Skafgaard Thomsen
    Mobil: 2636 8969
    E-mail: katarina@skafsgaard.dk

  • Lasse Høj Christensen
    Mobil: 2328 9490
    E-mail: lasse0794@gmail.com

  • Daniel Ramskov Jørgensen
    Mobil:5160 6866
    E-mail: DAR@ucn.dk


Holdleder:

Turleder:





    AS 1 og AS Elite Svømmere:
    1. Amalie Bærentsen  
    2. Camilla Ottesen
    3. Isabella Sørensen
    4. Jackie Gade
    5. Janus Meinert
    6. Jens Bach
    7. Johan Markus Mowinckel 
    8. Julie D. Hald
    9. Katrine Buhk Villesen
    10. Kristoffer Moos
    11. Lars Lyhne   
    12. Line Jørgensen Bruun
    13. Lisa Serup Schøn 
    14. Marcus Brandborg
    15. Mie Østergaard Nielsen
    16. Morten Due Nielsen
    17. Nicolas Blanch
    18. Sebastian Strandberg
    19. Søren Villumsen
    20. Viktor Bromer (NTC)



    Aalborg Svømmeklub - Skydebanevej 1 - 9000 Aalborg - Telefon: 98 10 38 77 - E-mail: kontor@aalborgsvommeklub.dk
     
    sitelist.html